MENÜ

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

1304 defa okundu3 defa yorumlandı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Yaygın Anksiyete Bozuklugu Nedir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Yaygın Anksiyete Bozuklugu Nedir

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Anksiyete bozuklukları içerisinde en sık rastlanan bozukluktur. Yaygın Anksiyete Bozukluğu: Gerçek sorunlarla alakasız bir biçimde meydana gelen, en önemli özelliği aşırı kaygı ve aşırı endişe ile ortaya çıkan psikiyatrik bozukluktur. Biraz daha açık anlatmak gerekirse hasta, olabilecek şeyler hakkında aşırı endişe ve üzüntü duyar. İşin ilginç yanı ise böyle bir olayın yaşanabilmesi için ortada bir neden yoktur, somut bir delil yoktur.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, yapılan araştırmalarda kadınlarda daha çok görüldüğü anlaşılmıştır. Kadınlarda bu oran %60-65 oranındadır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu olan hastaların, aşırı kaygılı olması hastanın kaslarında gerginliğe sebep olur. Bu kas gerginliği sonrası hastada;

.Ağız kuruluğu, bulantı, kusma

.Sık idrara çıkma, adet düzensizliği, sertleşme sorunu

.Kulak çınlaması, baş dönmesi, bulantı

Gibi fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca unutkanlık, uykusuzluk, hayal görme, dikkat bozukluğu, cinsel isteksizlik gibi psikolojik sorunlarında ortaya çıkmasına neden olur. Yaygın Anksiyete Bozukluğunun şiddeti artıkça başka ruhsal hastalıkları da yanında beraber getirir. Fobi, alkol-sigara tüketimi, panik atak, travma, stres gibi psikolojik rahatsızlıklarda Yaygın Anksiyete Bozukluğuna eşlik eder. Önemli bir noktayı unutmamak gerekir.. Her kaygı duyma Yaygın Anksiyete Bozukluğu anlamına gelmez. Normal insanların yaşadığı endişe, üzüntü, korku, heyecan Yaygın Anksiyete Bozukluğu hastalığı değildir. Bir örnek ile pekiştirmeye çalışalım. Oğlu askerde olan bir anne yemin töreni için oğlunun askerlik yaptığı kışlaya gitmiştir. Oğlunu yemin töreninde izleyen anne, heyecanlanmış, mutluktan ağlamış ve oğluna sarılıp öpmüştür. Annenin yaşadığı bu duygu kesinlikle Yaygın Anksiyete Bozukluğu değildir. Annenin yaşadığı bu kaygılar, her normal insanda görülen psikolojik olaylardır. Trafiğe çıkan ve trafik kurallarına harfiyen uyan bir sürücünün ‘’ Şimdi kaza yapacağım, karşıdan gelen kamyon bize çarpacak, trafik polisi durduracak ceza yazacak, arabamı bağlayacak ‘’ gibi ortada hiçbir şey yokken yaşana bu kaygı telaşı Yaygın Anksiyete Bozukluğuna verilecek en güzel örneklerden biridir.

Her kaygı telaşının Yaygın Anksiyete Bozukluğu olmadığını bir kez daha belirtmek isterim. Fakat bu kaygı telaşının ciddi oranda artması, şiddetini ayarlayamaması gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir uzman hekime gidilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Erken teşhis bu hastalıkların tedavisinde çok önemlidir.

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

Yorum Yaz

3 Yorum
 • Hasan UçarCevapla

  verilen örnekler çok yerinde.tebrikler.

  Ara 22, 2015 16:37
 • adminCevapla

  Sizlere birnebze aydınlatıcı bilgiler sunabildiysek ne mutlu bizlere.

  Haz 23, 2017 23:28
 • SemraCevapla

  Birçok kaynak okudum sayenizde anksiyete hakkında daha çok bilgiye kavuştum,unutmayalım anksiyetenin tedavisi var,tedavi edilebilir bir hastalıktır.

  Tem 09, 2017 22:30