MENÜ

Sosyal ve Özgül Fobi Nedir?

895 defa okunduYorumlanmadı, , kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Sosyal ve Özgül Fobi

Sosyal ve Özgül Fobi Nedir?

SOSYAL VE ÖZGÜL FOBİ NEDİR?

Fobi tanımını hepimiz az çok biliriz. Korktuğumuz şeyler diye kısa bir tanım yapılabilir. Fobinin bilimsel tanımı ise; canlı veya cansız varlıklara, mekânlara hissedilen ileri düzeydeki korkulardır. Asansör, yılan, yükseklik, uçak, deniz, mezarlık gibi örnekler verebiliriz. Bir tıp bilimi olan Psikiyatrik hastalıkları incelediğimizde sosyal ve özgül fobi hastalıkları öne çıkar. Peki, özgül fobi nedir? Sosyal fobi nedir? Gelin hep beraber fobilerin üstüne gidelim.

Özgül Fobi: Canlı varlıklar, cansız cisimler, mekânlar ve aktivitelere karşı duyulan korkulardır. Yılan, örümcek, fırtına, karanlık, mezarlık gibi korular özgül fobidir. Şimdi yazacağıma dikkat lütfen. Kişinin yılan korkusu vardır. Fakat yılan o kişinin karşısına fazla çıkmadığı için ve onu rahatsız etmediği için bu fobi sayılmaz. Âmâ şahıs sırf yılan çıkacak diye dağ yürüyüşü yapmıyor, mesire yerlerine gidemiyor veya sulak yerlerden yılan çıkacak diye gitmiyorsa işte bu Özgül fobidir. Özgül fobi, toplumda en çok görülen fobi çeşididir veya en çok kadınlarda görülmektedir. Peki, özgül fobinin nedenleri nelerdir? Gelin biraz da bu konuya değinelim.

.Bir şahsın anne, babasının korkulanını öğrenmesi ile ortaya çıkan model öğrenme şeklidir. Yani kişinin diğer kişinin tepkilerin korkması da diyebiliriz.

.Kişinin gözlemlediği bir olay karşısında, sanki kendisinin o işin içerisinde olduğunu hissetmesi veya kurban olarak kendini düşünmesi özgül fobinin nedenleri arasında gösterilebilir. Mesela bir belgesel izliyorsunuz ve aslan avı olan ceylanın peşine düşmüştür. Uzun uğraş sonrası ceylanı yakalamış ve parçalayıp yemeye başlar. İzlediğiniz o belgeselde kendinizi ceylanın yerine koyabilir ve aslana karşı bir fobiniz oluşmaya başlar.

.Hazır olma durumu da bir özgül fobi nedenidir. Bir kır gezisine gittiniz ve 15 metre ileride bir yılan gördünüz. Yılanın hiç işi gücü yokmuş gibi gelip seni sokacak izlenimi oluşur. Yani kendinizi yılanın sokmasına karşı kendinizi hazır olma durumu ortaya çıkıyor.

.Klasik Koşullanma da fobilerin ortaya çıkmasında etkendir. Korkutucu olmayan bir uyaran, korkutucu bir eylemle birleştiğinde sürekli olarak korkutucu olmayan uyarandan korkmaya başlamak olarak tanımlanabilir. Diyelim ki bir çocuk farelerden korkmuyor (Korkutucu olmayan ).Çocuk fareyi eline almak istediği sırada büyük bir patlama sesi ( Korkutucu uyaran )duyuyor. Artık çocuk her fareyi gördüğünde veya eline almak istediğinde o şiddetli sesi duyacak korkusu oluşmaya başlıyor. İşte buna Klasik koşullanma korkusu deniliyor.

.Ön hazırlık kuramı da özgül fobilerin nedenleri arasındadır. Kuduz ve köpek birbirleriyle ilişkilendirilebilen iki kavramdır. Kişi kuduz ile köpeği ilişkilendirdiği için köpeklerden korkmaya başlar.

Sosyal Fobi: Temelinde utanma yatmaktadır. Kişinin kalabalık içerisinde konuşamama, toplu tuvaletleri kullanama, bir lokantada herkesin önünde yemek yiyememesi, kalabalık içerisinde eşinin elini tutamaması gibi örnekler tipik Sosyal fobi örneklerdir. Bu kişileri partiye götürmezsiniz, satın almış olduğu ürünü ayıp olur diye iade edemezler, sınıfta isminin söylenmesi sonrası yüzleri kızarır, yeni insanlarla tanışamaz.

 

ÖZGÜL FOBİ VE SOSYAL FOBİ TEDAVİLERİ

Fobiler, diğer psikiyatrik hastalıklarına göre, tedaviye daha çabuk cevap veren rahatsızlıklardır. İlaç ve terapi uygulama tedavi yöntemleri olsa da en çok tercih edilen tedavi şekli terapidir. Çünkü karşılıklı konuşmalarla hasta rahatlatılmaya, hastanın korkularının gözünde büyüttüğü kadar büyük olmadığı, bazı korkularının kendilerince abartıldığı, korktuğu varlıkların hayatımızın bir parçası olduğu gibi telkinlerle fobiler tedavi edilir. Yine söylüyorum terapileri yarıda bırakmak Anksiyete bozukluğuna ve fobi hastalığa hiçbir çare olmaz. Fobisiz sağlıklı günler dilerim.

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

Yorum Yaz