MENÜ

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

998 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

Şizofreni Hakkında Bilmedikleriniz

ŞİZOFRENİ HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 

Beyindeki kimyasal maddelerin iletiminde bir aksaklık olması ve bu aksaklıkların beyin yapısında meydana getirdiği rahatsızlığa şizofreni denir. Daha anlaşılacak bir tanım yapmak gerekirse şizofreni, gerçek ile gerçek olmayan olaylar arasında farkı ayırt etmesini zorlaştıran, normal düşünceye engel olan bir beyin hastalığıdır.

Şizofren hastaları, bilinenin aksine çevresine zarar vermezler. Panik atak nöbetleri gibi ani gelişen bir rahatsızlık değildir. Kişinin çevresi ile olan ilişkilerini zorlayan şizofreni kesinlikle bunama hastalığı değildir. Şizofreni hastalığı bazı insanlarda aniden meydana geldiği bazı insanlara da yavaş yavaş farkında olmadan yerleşir. Şizofreni hastalığının ilk belirtilerinde görülen davranışlar; içine kapanıklık, kendine bakmama, kendini dini vazifeleri yerine getirmeye çalışma gibi davranışlar görülür. Yine garip sesler ve kişiler gördüğün iddia eder. Bir nevi halüsinasyon belirtileri başlar. Şizofreni hastalığının nasıl oluştuğu hakkında maalesef kesin bir bulguya rastlanılmamıştır. Âmâ yapılan araştırmalar bu hastalığın kalıtsal olduğunu gösteriyor. Örneğin annesi babası, kardeşi veya tek yumurta ikizi şizofren olma kişilerin de bu hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir. Şizofreni hastalıklarında görülen diğer bir olay takıntıdır. Takıntı sağlıklı her insanda görülebilen bir bulgudur. Normal diyebileceğimiz takıntıya Obsesyon denir. Âmâ bu takıntı sapkınlık derecesine varırsa, şiddeti iyiden iyiye artarsa o zaman şizofrenin belirtileri görülür. Şizofreni hataları asla kendilerinin hastalıklarını kabul etmezler. Aksine kendilerini diğer insanlardan daha zeki ve üstün görürler. Şizofreni hastalarında görülen diğer bir yaygın davranış ise kimseye haber vermeden habersizce kaybolmasıdır. Her yeri bildiğini iddia eden hasta alır başını bilmedikleri yerlere gider.

Şizofreninin Tedavisi

Şizofreni kesin olarak iyileştirilemese de günümüz tedavileriyle hastalığın şiddeti en aza indirilebilmiştir. Şizofrenide uygulanacak yöntemleri yine diğer psikolojik hastalıklarda olduğu gibi uzman hekim karar verir. Bu kararda hastalığın derecesi en önemli faktördür. Tüm şizofreni hastalarında ilk başvurulan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Ancak genellikle diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılır. Kullanılan ilaçlar, söylenenlerin aksine bağımlılık yapmayan ilaçlardır. Psikiyatrik bozukluklarda kullanılan ilaçlara genel olarak psikoterapik ilaçlar denir. İlaç tedavisi dışında terapi yöntemleri de kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir.

Son olarak bu hastalık hayatın sonu değildir. Gelişen son tedavi yöntemleriyle hastalığın şiddeti en aza indirgenebilmiştir. Düzenli doktor kontrolü, tedaviyi harfiyen uygulamak bu hastalıkla mücadelede en önemli hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmış ama bilim, sanat, müzisyen birçok insan bulunmaktadır. Bilinen ve tanınan en iyi şizofren hastası olan, atomu bulan büyük bilim adamı Albert Einstein’dır. Ünlü ressam Louis Wain’de şizofreni hastası olan bir sanatçıdır. Sözün kısası hem şizofreni olabilir hem de deha olabilirsiniz. Sağlık günler dilerim.

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

Yorum Yaz