MENÜ

Psikolojik Hastalıklar, Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri Neledir?

899 defa okundu2 defa yorumlandı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Psikolojik Hastalıklar Neledir?

Psikolojik Hastalıklar, Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri Neledir?

PSİKOLOJİK HASTALIKLAR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 

Psikolojik hastalıklar, yaşamın her evresinde görülebilecek hastalıklardır. Halkımızın gözünde psikolojik hastalıklar hep bir tabu gibi görülmüştür. Deli veya deli doktoru gibi yakıştırmalar yapılıp, bu hastalığın diğer hastalıklar karşısında hep bir adım geride kalmasına neden olmuştur. Psikolojik rahatsızlığı olup da, çevrem bana ne der? Korkusuyla doktora gidememiş birçok hastaya şahit oluruz. Psikolojik hastalıklar, fiziksel hastalıklar kadar önem verilmemiştir. Bir şey olmaz, geçer, doktora götürsek el alem ne der? Gibi safsatalar yüzünden birçok rahatsızlığı olan insan mağdur edilmiştir. Yaşanan intiharlar bunun en çarpıcı örnekleridir.

Psikolojik hastalıklar, kişide tekrarlanan ve rahatsız edici boyutlara ulaşan zihinsel, algısal, davranışsal, yorgunluk ve ağrı gibi fiziksel bulguları içeren bir hastalıktır. Biz bu tanımı biraz daha anlaşılır hale getirmek istesek psikolojik hastalıklar; Duygu ve düşüncelerini dışa vuramayan, sorunları kafasına takıp kendi iç dünyasında büyüten kişilerin yaşadıkları sıkıntılardır. Psikolojik hastalıklar denilince aklımıza hep öyle büyük hastalıklar falan gelmesin. Hepimizin mutlaka yaşadığı bazı sıkıntılarda birer psikolojik hastalıktır. Maddi sıkıntılar, iş alanında yaşanan sıkıntılar, öğrencilerin yaşadığı sıkıntılar, sevgiden yoksunluk, karşılıksız aşklar, arkadaşlar tarafından dışlanma vücudumuzla ilgili sıkıntılar ( burun büyüklüğü, gözlerin şaşı olması, istenmeyen yağ torbaları, benler, vücutta çıkan sivilceler, güzel – çirkin kavramı …) gibi sıkıntılarda birer psikolojik hastalıktır. Önemli olan bu sıkıntıları fazla büyütmemek, şiddetinin dozunu kaçırmamaktadır. Diğer psikolojik hastalıklara da göz atarsak; depresyon, panik atak, sosyal fobi, bunaltı bozukluğu, bipolar (iki uçlu duygu durumu ),stres bozukluğu gibi daha sayabileceğimiz hastalıklarda psikolojik hastalık içine girer. Peki, psikolojik hastalıkların tedavi yöntemleri nelerdir? Gelin biraz da bu konuya değinelim. Psikolojik hastalıklarda uygulanan tedavi yöntemlerini iki ana gruba ayırabilir.

1-İlaç tedavisi

2-Psikoterapi Metotları

Şunu da değinmeden geçmek istemiyorum ki her psikolojik hastalığa sahip kişiye ilaç tedavi uygulanmaz. Bazı Psikolojik hastalıklar psikoterapi dediğimiz metotla iyileştirilebilir. Doktorunuz uygun görüre ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisinde, hastalığın şiddeti artmış ise Antideprasan ilaçlar hastaya verilir. Doktorun onayı alınmadan veya doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmak çok tehlikelidir. Diğer yöntem ise Psikoterapi Metotlarıdır. Psikoterapi Metotlarının en bilinen türleri ise:

Sorun Çözme Terapisi

Geştalt Terapisi

Aile Terapisi

Çift Terapisi

Psikodrama

Bilişsel Davranışlar Terapisi

 

Psikolojik hastalıklar hafife alınmaması gereken, tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğinizi unutmayın. Ve en önemlisi de sizin için sağlınız çok önemlidir. El alem ne der gibi komik düşüncelere kapılmayın. Sonra dönüşü olmayan yola girebilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

 

 

Yorum Yaz

2 Yorum
 • Hasan UçarCevapla

  Afyon Kocatepe Tıp fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim.Güzel bir yazı olmuş. tebriker.Yazılarınızı takip ediyorum.

  Ara 22, 2015 16:35
  • adminCevapla

   Sağolun Hasan bey,Değerli yorumunuz için Teşekkür ederiz.

   Ara 22, 2015 16:48