MENÜ

Psikiyatri Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1497 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Psikiyatri Tedavi

Psikiyatri Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

PSİKİYATRİ HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 

Bu yazımızda en çok karıştırılan bir konu üzerinde duracağız. Psikiyatri ve Psikolog kavramlarını açıklayacağız. Görevleri nelerdir? Hangi hastalıklara bakarlar? Uyguladıkları tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi birçok önemli sorulara cevap arayacağız.

Psikiyatri bir tıp dalıdır ve Ruh hastalıkları  olaraktan da isimlendirilir.. İlgi alanı beyindir. Sakın beyin cerrahı ile karıştırılmasın. Beyin cerrahi beyinin fiziksel kısmı ile ilgilenir. Beyin kanaması, beyin urları, beyin büyümesi, beyin damar tıkanıkları, travma gibi. Psikiyatri ise beyni etkileyen psikolojik, biyolojik, çevresel faktörlerle ortaya çıkan duygu ve düşüncelerin meydana getirdiği hastalıklarla ilgilenir. Psikiyatrist denilen kişi,6 yıl tıp fakültesi okumuş ve 6 yıl sonra TUS dediğimiz Uzmanlık sınavını kazanmış ve yine ruh sağlığını korunması, ruh sağlık teknikleri, tedavi yöntemleri eğitimi almış bir bilim adamıdır. Ruh sağlığı veya psikolojik rahatsızlıkları tedavi etme ve ilaç yazma veya tedavi yöntemi uygulama sadece ama sadece Psikiyatri uzmanın görevidir. Psikiyatrist dışında kimse ilaç yazamaz. Akıl hastanelerinde çalışan doktorlar birer psikiyatristtir. Önemli bir hatırlatma daha yapmak isterim. Psikiyatrist uzman psikolojik rahatsızlıklara da bakan ve ilaç yazan kişidir

Gelelim Psikoloğa. Psikolog tıp eğitimi almamış, üniversitelerin Fen Edebiyat fakültelerinin 4 yıllık Psikoloji bölümünü bitirmiş kişileridir. Psikologlar hasta tedavi edemez, ilaç yazamazlar. Psikologlar doktora eğitimi alırlarsa doktor unvanı alırlar. Âmâ almış oldukları doktorluk bildiğimiz hastane doktorluğu değil, bilimsel doktora unvanıdır. Psikologlar, psikiyatri hastalıklarının sosyal yönünü inceler. Hani filmlerde görürüz hastasını bir yere uzatıp, ’hadi çocukluğuna inelim, anlat bana nasıl bir çocukluk geçirdin’’ diye sora kişiler var ya işte onlar psikologdur. Psikiyatrist ile Psikolog arasındaki farktan sonra gelelim asıl konumuz olan Psikiyatrist hastalıklarına. Psikiyatri hastalıklar nelerdir diye sorarsanız en bilinenleri sıralayalım.

.Depresyon

Panik Atak

Kekemelik

Zekâ Geriliği

Korku

Uykusuzluk

Alkol – Uyuşturucu Bağımlılığı

Şizofreni

Davranış Bozuklukları

 

En çok bilinen Psikiyatri hastalıklardır. Peki, Psikiyatri tedavi yöntemleri nelerdir? Gelin biraz da bu konuyu inceleyelim. Tedavide uygulanan yöntemler ilaç ve psikoterapidir. Tedavi yönteminde uygulanacak yolu sadece Psikiyatrist belirler. Hastalığın şiddetine göre, ilaç veya psikoterapiye karar verir. İlaç tedavisi daha çok hastalığın ilerlediği, şiddetin dozunu ayarlayamayan hastalara uygulanır. Psikiyatrist gerek gördüğü zaman hem ilaç hem de psikoterapiyi aynı anda uygulayabilir.

Emerson’un dediği gibi ‘’Sağılıktan büyük zenginlik yoktur’’

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

Yorum Yaz