MENÜ

Paranoya hastalığı nedir?Çeşitleri tedavisi

1476 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Paranoya Hastalığı

Paranoya hastalığı nedir?Çeşitleri tedavisi

PARANOYA HASTALIĞI

Halk tarafından aşırı şüphecilik hastalığı olarak bilenen paranoya hastalığı, aşırıya kaçmış şüphecilik, bencillik, güvensizlik belirtileri olan bir ruh hastalığıdır. Veya daha açık bir tanım yapmak gerekirse, kişinin çevresinde yaşanan olayları mantık süzgecinden geçirterek doğru kararlar verir. İşte kişinin bu mantı yeteneğini kaybetmesine Paranoya isimi verilir. Psikiyatri hastalıkları içinde tedavisi en zor hastalıklardan biridir.

Kişinin kendini Süpermen ilan edip uçabileceğini söylemesi, son meshi olduğunu iddia etmesi, uzaylılarla konuştuğunu söylemesi birer paranoya örneğidir. Yine birisini casuslukla suçlaması, kıyametin kopma tarihi vermesi gibi, trafikte çalan bir korna sonrası bu kornanın kendisi için çalındığını söylemesi, yolda giden birinin ağzını kapatmasına kendisini yapılmış bir ima olduğunu söylemesi gibi davranışlar gösteren kişiler paranoya hastalığına yakalanmış kişilere örnek verilebilir.

 

 

PARANOYA ÇEŞİTLERİ

Kıskançlık Paranoyası

 

Sürekli bir kıskançlık kaygısı bozukluğu yaşayan bir hastalık türüdür. Karısını, kızını sürekli kıskanan, karısının eve geç gelmesini kendisini aldatma olarak görmesi, yine çocuklarının kendisine benzemediği iddiasıyla cinayetlere kadar varan bir paranoya türüdür.

 

Büyüklük Paranoyası

İsminden de anlaşıldığı gibi kendisini toplumun saygı duyduğu insan olarak görme hastalığıdır. Kendisini son peygamber olarak görmesi, ülkeyi bataklıktan çıkarabilecek bir devlet adamı gibi görmesi, gibi belirtileri olan paranoya türüdür. Bu tür toplum için en tehlikeli olan paranoya türüdür.

 

Kötülük Paranoyası

Çevresindeki herkesi kötü olarak görme paranoyasıdır. Sürekli kendine komplo kurulduğunu iddia etmesi, öldürülmek istendiğini söylemesi, kendisini sürekli takip edenler olduğunu söylemesi gibi belirtileri olan paranoya türüdür.

 

Hak İddiası

Kendisine haksızlık yapıldığı düşüncesi hakim olan paranoyadır. Çevresinde ki insanların kendisine haksızlık yaptığı, hakaret ettiği gibi iddialarla mahkemeye verme paranoyasıdır.

 

PARANOYA TEDAVİSİ

Sinsi bir hastalık olan paranoya başlangıçta tam olarak anlaşılmaz. Yine Paranoya tedavisi kolay değildir. Bu tedavide öncelikle hastanın tedaviye ikna olması gerekmektedir. Hastayı kendine zarar veriyorsun, kalp krizi geçirebilirsin, sinirlisin, beyin kanaması geçirebilirsin gibi kendisi ile ilgili sağlık sorunlarını iletip ikna etmek gerekir.

Hastanın durumunu ağır olması durumunda bir akıl hastanesine yatırılması gerekir. Tedavisi sırasında depresyonda eşlik etse de, tedavi yöntemi depresyondan çok farklıdır. İlaç tedavisi ile hastalığın şiddeti büyük nebze azalıyor. Ama sürekli kontrol edilmesi ve ilaç kullanması şarttır.

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

 

Yorum Yaz