MENÜ

Panik atak nedir?

889 defa okunduYorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Panik atak nedir? Panik Atak nasıl ortaya çıkar? Nasıl başa çıkarız?

Panik atak nedir?

Günümüzün en yayığın hastalıklarından biri olan Panik Atak; aniden ortaya çıkan ve insanlarda çarpıntı, aşırı titreme, baş dönmesi, nefes darlığı, aşırı terleme ve korku ( ölüm korkusu ) gibi panik atak dalgası diye tabir edilen belirtilerle kendini gösteren nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Panik atak başladığı andan itibaren hasta kendisinin öleceğini, kalp krizi ve beyin kanaması geçireceğini, felç kalacağı gibi korkular ortaya çıkar. Yine panik atak hastası olan kişiler evden çıkmaya korkarlar. Panik atak gelecek korkusuyla tek başlarına kalmayı sevmezler. Panik atak başlangıcından 10 dakika sonra hastalık en şiddetli halini alır.

Peki, Panik Atak nasıl ortaya çıkar? Öncelikle Panik Atak psikiyatrik bir hastalıktır. Psikiyatrik dışında Panik Atağa kan şekerinin düşmesi, kalp rahatsızlıkları, epilepsi, anemi (kansızlık ),vitamin eksikleri, kullanılan ilaçların yan etkisi, aşırı kafein tüketimi gibi durumlarda da ortaya çıkmaktadır. Panik Atak hastaları tedavi edilse de kesin tedavi edilmesi şu an için mümkün değildir. Panik atak geldikten ortalama yarım saat sonra hasta rahatlamaya başlar. Panik atak yirmili yaşlardan sonra herkeste görülebilen bir hastalık türü olup, genetik özelliklerde etkili olduğu için, yakın akrabaları Panik Atak olan kişilerde görülme ihtimali yüksektir. Panik Atak geldiği zaman; kesinlikle kaçınmayın. Şöyle bir örnekle izah edelim. Belediye otobüsüne bineceksiniz ve Panik Atağınız başladı. Belediye otobüsünün kaza yapacağını düşünür ve otobüse binmek istemesiniz. İşte burada korkunuzun üzerine üzerine gidin ve o belediye otobüsüne binin. Panik Atak geldiği zaman bir yete oturun ve yavaş yavaş nefes lamaya başlayın. Daha sonra nefesinizi 5 saniye tutup dudağınız bükerekten nefesinizi vermeye çalışın. Bu atağın gelip geçici olduğu şeklinde kendinizi teselli etmeye çalışın. Panik Atak tedavisinde ilaç uygulaması çok etkilidir ve panik atak sorununu çözmede çok etkilidir ama kesinlikle kesin çözüm değildir. Panik Atak hastası tedavisinde uygulanacak en iyi yöntem kişinin kendi psikiyatristinin kendisi olmasıdır. Yani kişi korkularından korkmamalı, korkularının üzerine gidebilmelidir.

Son olaraktan Panik Atak hastalarının düzenli yürüyüş ve spor, nefesini kontrol etme, zevk aldığı işlere daha çok vakit ayırma, sağlıklı cinsel yaşam, düzenli beslenme gibi sağlığımız için faydalı hareketleri düzenli olarak yapmak ve en önemlisi de korkumuzun üzerine gitmek, bu hastalıkla mücadele etmede en önemli faktörlerdir.

Yorum Yaz