MENÜ

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

895 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

PANİK ATAK NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

Bir psikiyatri hastalığı çeşidi olan Panik Atak, her yaşta insanda görülebilen, 10-15 dakika kadar süren bir nöbettir. Kişilerde aniden meydana gelen baş dönmesi, nefes darlığı, korku belirtilerinin olduğu Anksiyete bozukluğu veya psikiyatri hastalık çeşididir.

Panik atak hastası kirşlerde görülen en büyük kaygı telaşı ölüm korkudur. Kalp krizi geçireceğini, akli melekelerin kaybedeceği, felç geçirip bir daha yürüyemeyeceği, beyin kanaması geçireceğini hislere kapılır. Panik atak hastaları yalnız başına kalamazlar. Çünkü her an panik atak geleceğini düşünürler. Ayrıca çarşı – Pazar gibi kalabalık yerlere gidemezler, toplu ulaşım araçlarına binemezler, köprülerden geçemezler, araç kullanmazlar. Psikiyatristler beynin yan kısmının işlevini yitirdiği için panik atak nöbetlerinin çıktığını belirtiyorlar. Panik atak sırasında hasta ne kadar çok belirti yaşarsa ve bu belirtiler ne kadar yoğunsa panik atak sonrası birey kendini o kadar yorgun hisseder. Panik atak kişiyi çaresiz hissettiren bir hastalıktır. Yine panik atak depresyona da eşlik eder. Panik atak hastaları düzenli tedavi olmaları gerekmektedir. Tedavi olmayan panik hastalarında;

 

.Ergenlik ilişkilerinde, okul hayatında ki gidişatlarında aksaklıklar yaşar.

.Sürekli toplumdan kaçıp, kendini toplumdan soyutlar.

.İnsan ilişkileri bozulur.

.Çevresinde ki insanlar tarafından da kaçınılacak kişi durumuna düşer.

Panik atak hastası kişiler, düzenli tedavi olmak zorundalardır. Eğer ki bu atak başlangıç aşamasındaysa tedavide büyük ilerlemeler görülür. Tedaviden kaçan hastaları, panik atak dışında başka psikiyatri hastalıkları da beraberinde getirir.

 

PANİK ATAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlaç Tedavisi: Uzman hekimin vereceği ilaçlar, panik atak hastasının duyduğu korku ve endişeleri giderir. Mutlaka hekimlerin verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Çevreden duyulan ve faydalı olduğu söylenen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Zaten bu ilaçlar reçete ile satılmaktadır. Sebebi ise bu ilaçların yan etkileri çok fazladır.

Egzersizler: Spor, nefes açma, temiz hava, yürüyüş gibi egzersizler uygulanır.

Doğal Panik Atak Tedavisi: Uzman hekimlerin tavsiyeleri ile kişi kendi kendini tedavi etmesi öğrenilir. Hastanın yaşadıklarının gelip geçici olduğu, abarttığı kadar hastalığının olmadığını, kendisi gibi birçok hastanın bu hastalığa yakalandığını gibi kendi doktorunun kendisi olduğu öğretilir.

Son olarak kahve, asitli içecekler rahatsızlığı tetikleyen içeceklerdir. Hastalar bu tür içeceklerden uzak durmalıdır. Yine kışın kış sebzeleri, yazın yaz sebzeleri tüketmelidir. Ayrıca insan vücudunu rahatlatma özelliği olan papatya çayı, melisa çayı tüketmelidir. Yine omega 3 yönünden zengin olan balık çeşitleri yemeli, B vitamini açısından zengin olan mercimek, nohut, fasulye gibi yiyecekleri tercih etmelidir.

 

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

 

Yorum Yaz