MENÜ

Majör Depresyon Nedir?

976 defa okunduYorumlanmadı, kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Nedir?

MAJÖR DEPRESYONU NEDİR?

 

Yaşadıklarımızdan veya daha önce zevk aldığımız davranışlardan zevk almama veya yapsak bile zorla yapma anlamlarına gelen depresyonun en yoğun yaşandığı, en ağır depresyon diye tabir edeceğimiz Majör Depresyonu konusunu inceleyeceğiz bu yazımızda.

Majör Depresyon: Kişinin sürekli üzgün olması, kendini değersiz görmesi, sosyal yaşamdan uzaklaşma,  ağlama, zevk almama gibi kavramların en ağır yaşandığı depresyon çeşididir.

Majör Depresyonun Belirtileri

. Bitmek bilmeyen halsizlik ve uyku isteği veya uykusuzluk

. Kendini değersiz hissetme, yaşamı hak etmeme duygusu

.Konsantrasyon ve dikkat sorunu

.Aşırı kilo alamsı veya kilo vermesi

.Yapmış olduğu hiçbir işten zevk almama

. Suçluluk duygusu (Yaşanan her olumsuz olaydan kendini sorumlu tutması )

.Sürekli intihar eylemleri

Yapılan araştırmalarda, intihar oranlarının %75’inin depresyon belirtileri olan kişilerce gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Majör depresyonu geçirmiş kişilerin tekrar depresyon görme ihtimalleri %70 ila %80 arasındadır. Yine üç ve daha fazla depresyon geçirmiş kişilerin tekrar depresyon geçirme ihtimalleri ise %90 dan dan fazladır. Yine kadınların majör depresyona yakalanma ihtimali erkelerin iki katıdır. Bunda kadınların yaşadığı regl dönemi, lohusalık, düşük yapma gibi hormonal değişikler majör depresyonu tetikler.

Majör Depresyonunu Tetikleyen Etkenler

.Sevgiliden ayrılmak

.Çok sevdiği birinin ölmesi

.Tecavüz, taciz

.Haksızlığa uğramak

.Ailesi tarafından dışlanma

.İş değişikliği, taşınma

 

Majör Depresyon Tedavisi

.İlaç Kullanımı: Antideprasan ilaçları kullanılır. İlaçların etkisini göstermesi 7 ila 15 gün arasında değişir. İlaç kullanım sonrası hastanın üzüntü, keder gibi kaygıları azalır. Fakat ilaçların yan etkisiyle intihar etme oranı yüksektir (Yalancı Peri Dönemi ).İlaçlar etkisini göstermezse, uzman hekim ilaçların dozunu artırabilir. Yine ilaçlarla beraber terapi yöntemi aynı anda kullanılabilir.

.EKT (Elektron konvulsiv tedavi): Hataya elektrik verilmesi ile yapılan bir tedavidir. Fakat bu yöntem daha çok intihar eylemi içinde olan veya intihar etme ihtimali olan hastalara uygulanır.

.Psikoterapi: Hasta ile karşılıklı veya grup halinde yapılan, konuşma üzerine dayalı bir yöntemdir. Hasta ile le konuşularak, kaygı bozukluğu sebepleri irdelenmeye çalışılır.

 

 

NOT: Bu makale anksiyete.info tarafından bilgi, amaçlı olarak yayınlanmıştır. Bu tür şikâyetleriniz için mutlaka doktorunuza başvurun.

 

 

 

Yorum Yaz